A rengeteg elsajátítható programozási nyelv között bizony könnyű elveszni. Ha valaki szeretne programozói karrierbe belekezdeni, akkor érdemes olyan nyelvet választani, ami nem csak népszerű, de számos álláslehetőséggel kecsegtet.
Legújabb blog cikkünkben összeszedtük azt az 5+1 programozási nyelvet, amivel biztosan nem nyúlsz mellé. Mindezt kiegészítettük még néhány hasznos információval, ami mankóként tud szolgálni a választás során.
1. JavaScript
A JavaScript nem véletlenül az egyik legnépszerűbb programozási nyelv a világon, hiszen az internet alapjául szolgáló fő nyelvek egyike. Eredetileg csak webböngészők fejlesztésére használták, de ma már a szerveroldali webhelyek telepítéséhez használják.
Nehézség: Kezdő, közepes
Szükséges készségek: HTML és CSS
Platform: Platformközi (desktop, mobil, web)
Népszerűség: Az egyik legnépszerűbb programozási nyelv a világon
Előnyök: Könnyen elsajátítható és implementálható, azonnal futtatható az ügyféloldali böngészőben, csökkenti a webhelyszerver iránti keresletet.
Hátrányok: A különböző böngészők néha eltérően értelmezik, amik megnehezítik a böngészők közötti kód írását.
Mire használják: webfejlesztés, játék fejlesztés, mobil applikációk, web szerverek építése
2. Python
A Python a JavaScripthez hasonlóan, szintén nagyon népszerű programozási nyelv a könnyű olvashatóság és elsajátíthatóság miatt. Ez egy ingyenes, nyílt forráskódú programozási nyelv kiterjedt támogatási modulokkal és közösség fejlesztéssel, webszolgáltatásokkal való egyszerű integrációval és grafikus felhasználói felület alapú asztali alkalmazásokkal.
Nehézség: Kezdő
Szükséges készségek: Problémamegoldó készség, absztrakt gondolkodás
Platform: web, desktop
Népszerűség: Egyre nagyobb népszerűségnek örvend
Előnyök: Rugalmas, intuitívan olvasható, rengeteg elérhető oktatóanyag és dokumentáción található
Hátrányok: Nem a programozási alapokkal kezdődik (amelyről ismert, hogy túl sok fontos alapfogalmat von el)
Mire használják: web- és szoftverfejlesztés, adatelemzés, machine learning, dizájn
3. Java
A Java a legnépszerűbb programozási nyelv napjainkban, és széles körben használatos web- és alkalmazás fejlesztésben, valamint big data területen. A népszerűségnek köszönhetően, kiterjedt online közösség vannak, ahol egymást támogatják a programozók a problémák megoldásában. Bár a Java egy bonyolultabb nyelvtanulás, de a tapasztalt szakemberek iránti igény töretlenül magas.
Nehézség: Közepes
Szükséges készségek: problémamegoldó készség
Platform: web, mobil, desktop
Népszerűség: legnépszerűbb programozási nyelv
Előnyök: Jó kezdet lehet a programozói gondolkodás megtanulásához és a készségek elsajátításához
Hátrányok: Rengeteg új szakszó elsajátítása szükséges
Mire használják: e-kereskedelem, pénzügy, applikáció fejlesztés
4. C#
A Microsot által kifejlesztett C# a 2000-es években az objektum-orientált programozás koncepciónak a támogatásával vált híressé. Ez az egyik leggyakrabban használt programozási nyelv a .NET keretrendszerhez. Anders Hejlsberg, a C# megalkotója szerint, a nyelv inkább a C++-ra hasonlít mint a Java-ra. Leginkább a Windows, Android és iOS rendszereken futó alkalmazásokhoz alkalmas, de számos népszerű webhely, például a Bing, Dell, Visual Studio és MarketWatch hátoldalán is használatos.
Nehézség: Közepes
Szükséges készségek: Alap kódolási tudás
Platform: Platformközi
Népszerűség: Viszonylag népszerű, a Java egyik fő riválisa
Előnyök: Gyors, egyszerű használat, objektum orientált, skálázható és frissíthető, kiterjesztett könyvtár
Hátrányok: Kevésbé rugalmas, mivel függ a Microsoft .NET keretrendszertől
Mire használják: játék fejlesztés, desktop/web/mobil applikációk, VR
5. C / C++
A C valószínűleg a legrégebbi és legnépszerűbb programozási nyelvek közé tartozik, és alapját képezi például a C#, a Java és a JavaScript nyelveknek. A C++ a C nyelv továbbfejlesztett változata. Sok fejlesztő kihagyja a C nyelv tanulását, míg mások szerint ennek elsajátítása értékes alapul szolgál a C++ fejlesztéséhez. Mindkét nyelvet széles körben használják a számítástechnikában és programozásban is. A C és a C++ is nagy teljesítményű nyelvnek számít, ezért széles körben használják olyan alkalmazások fejlesztésében, ahol a teljesítmény kritikus kérdés, például kliens/szerver alkalmazások, kereskedelmi termékek, például Firefox és Adobe, valamint videojátékok.
Nehézség: Közepes
Szükséges készségek: Alap kódolási tudás
Platform: Platformközi
Népszerűség: Viszonylag népszerű, a Java egyik fő riválisa
Előnyök: Gyors, egyszerű használat, objektum orientált, skálázható és frissíthető, kiterjesztett könyvtár
Hátrányok: Kevésbé rugalmas, mivel függ a Microsoft .NET keretrendszertől
Mire használják: játék fejlesztés, adatbázisok, operációs rendszerek, IoT
+1. PHP
A PHP egy nyílt forráskódú programozási nyelv, amelyet 1990-ben hoztak létre. Sok fejlesztő elengedhetetlen tartja a PHP elsajátítását, mivel ezt a nyelvet használják az interneten található webhelyek több mint 80%áának elkészítéséhez, nem hiába ez az egyik legnépszerűbb nyelv. A PHP viszonylag könnyen megtanulható nyelvnek tekinthető kezdő fejlesztők számára, további könnyítő tényező pedig, hogy számos külön online közösséggel rendelkeznek, amelyek megkönnyítik a felmerülő kérdések megválaszolását.
Nehézség: Kezdő, közepes
Szükséges készségek: Programozói háttérrel viszonylag egyszerűen megtanulható, de újoncoknak sem vészes
Platform: Platformközi (web, mobil, desktop)
Népszerűség: A webfejlesztők közel 80%-a használja
Előnyök: Nyílt forráskód, könnyen fejleszthető, sokféle eszközzel integrálhatü, költséghatékony
Hátrányok: Nem túl biztonságos, nem alkalmas nagy alkalmazásokhoz, rossz hibakezelés, nem tud nagyszámú alkalmazást támogatni
Mire használják: web fejlesztés, web szerverek
Ha már magabiztosan használod bármelyik programnyelvet a felsoroltak közül, akkor már túl vagy a nehezén! Számos álláslehetőség van a tarsolyunkban, amik közül válogathatsz, hogy megtaláld az, ami az igényeidhez a leginkább passzol. Böngéssz az aktuális nyitott pozícióink között.